Det vore som sagt intressant att veta hur respektive rör påverkar ljudet i preampkedjan och hur signalen till slutstegsrören från PI-röret ser ut, beroende på vilka typ av rör som sitter på respektive plats.
Hittade denna preamp tube layout för Egnater TOL100. Andra märken och modeller har säkert andra preamp tube layouts...
V1=INPUT AMP TO ALL CHANNELS AND 1ST STAGE OF CHANNELS 1-2
V2=2ND STAGE OF CHANNELS 1-2 AND 1ST STAGE OF CHANNEL 4
V3=2ND STAGE OF CHANNELS 3-4
V4=3RD AND 4TH STAGE OF CHANNELS 3-4
V5=EFFECTS LOOP SEND AND RETURN AMP
V6=POWER AMP DRIVER
Om V1 är det viktigaste röret i kedjan och ger det ljud man söker, spelar det då någon roll vad som sitter på V2, V3 och V4?
Måste V6 vara balanserad? Måste man prova sig fram eller finns det nån tumregel?
Ska V6 vara low, medium eller high gain beroende på det ljud man eftersträvar, eller spelar det någon roll?
Jag inser att det är inte bara förstegsrören som har betydelse för det slutliga ljudet. Kretsdesign, komponentval, slutstegsrör, bias, högtalare etc etc påverkar säkert väldigt mycket.
Men om man bara fokuserar på förstegsrören som är lätta att byta och alla andra variabler är friska, injusterade och konstanta, så vore det kul att ha lite mer detaljkunskap hur man kan tweeka till ljudet
// Johan